O  SLUNEČNÍCH  HODINÁCH  VE  FRANCIILogo spolku

Od roku 1972 působí příznivci slunečních hodin ve Francii ve spolku Commission des cadrans solaires. Ten je součástí společnosti Société Astronomique de France.

Logo spolku

Spolek vydává zpravodaj Cadran Info. Bohužel zpravodaj nelze pořídit zdarma (nelze stáhnout).

obálka Zpravodaje

I tento spolek se stará o evidenci či katalogizaci slunečních hodin. Elektronickou verzi katalogu jsem nenašel. Vím jen o knižním vydání katalogu Cadrans solaires français catalogués (4. vydání).

Existují stránky aktivních členů, kde jsou jakési souhrnné informace o stanovištích a hodinách uváděny. Například stránky, které připravil Michel Lalos nebo François Pineau.

Vycházejí i knihy zaměřené na sluneční hodiny v Paříži nebo některých regionech - např. Cadrans solaires du Luberon, Cadrans solaires du Briançonnais, Cadrans solaires du haut-pays niçois nebo Cadrans solaires des Alpes de Haute-Provence.

O hodinách v departamentu 04

Ve Francii je velká hustota slunečních hodin. Zadáte-li na francouzském vyhledávači aby vyhledal hodiny z určité oblasti, nabídne vám odkazů zpravidla hned několik.
Mnohdy najdete i články s mapkou, které vám umožní hodiny navštívit. Příkladem mohou být departmenty Alpes-de-Haute-Provence nebo Isère (viz dále) nebo kterýkoliv jiný.


Sluneční hodiny v depatmentu Alpes-de-Haute-Provence

Hodiny v departmentu Alpes-de-Haute-Provence na leznete na odkaze 04. Zde kromě několika slunečních hodin najdete i odkaz na další stránky Michela Lalose

klikací mapa departmentu

Tam můžete vyhledat hodiny z dílčích 7 oblastí, které jsou ještě v dalších stránkách rozděleny detailněji. Příkladem může být dílčí oblast Pays de Digne.


Sluneční hodiny ve francouzském departmentu Isère

Typy a počty hodin, stejně jako jejich konstrukční detaily jsou v různých oblastech různé. O tom, co mne na hodinách z francouzského departmentu Isère zaujalo, se s vámi v následujícím podělím.

Seznam míst se slunečními hodinami v tomto departmentu je uveden na odkazu atelier.tournesol.free.fr. Na řadě hodin je využito ukazatelů vybavených terčem s otvorem. Ten zastává funkci nodu a užívá se u hodin s kalendářními čarami. Terče jsou zde však použity i v případech, kdy se jedná o novější hodiny, které nejsou kalendářními čarami vybaveny.

hodiny v Creys-Mépieu hodiny v Creys-Mépieu
hodiny v Lans-en-Vercors

Na některých hodinách (Haut-Rhône dauphinois, Porte des Alpes) je z kalendářních čar vyznačena jen rovnodennostní, která však přesahuje obrys číselníku. To se u nás nevidí.

hodiny v Saint-Marcel-Bel-Accueil hodiny v Les Avenieres

Na rozdíl od našich končin, kde jsou známy jediné polední hodiny na komínu Schwarzenberského paláce v Praze, se zde vyskytují polední hodiny v daleko větší míře (Voironnais Chartreuse, Agglomération grenobloise, Matheysine).

hodiny v Le Gua hodiny v Montferrat

Jen málo slunečních hodin po světě je doplněno korekční tabulkou. Většinou je korekční tabulka zhotovena jen pro desítky datumů. Ve dnech, které nejsou v tabulce uvedeny, je nutno časovou korekci určit aproximací.
Minimálně na dvou stanovištích (Les Avenières, Rives) opatřil Ateliér Tournesol hodiny korekční tabulkou pro jednotlivé dny.

korekční tabulka

V České republice nejsou známy hodiny na polyedru. Vícenásobné parkové hodiny jsou v Moravské Třebové (z roku 1558) a ve Františkových lázních (1936?). Historické vícenásobné hodiny lze spatřit na place de l'église Notre Dame v Lans-en-Vercors (Vercors), na zámku Château de Bresson v Moissieu-sur-Dolon (Bièvre Valloire) nebo v Musée dauphinois, cour intérieure ancien couvent Sainte-Marie-d'En-Haut v  Grenoblu. Novodobé z roku 2004 lze najít v Montalieu-Vercieu.

vícenásobné sluneční hodiny
hodiny v Moissieu-sur-Dolon celkový pohled na hodiny

Reflexní hodiny (se zrcátkem) existovaly u nás zřejmě jen jedny v Břevnovském klášteře. V departmentu Is?re jsou známy hned dvoje - v Lycée Stendhal v Grenoblu, kde hodinové čáry jsou rozmístěny po točitém schodišti nebo v Abbaye v prostorách kostela Saint-Antoine-l'Abbaye, kde hodinové čáry jsou umístěny na stěnách kolem schodiště.

hodiny v Lycée Stendhal, Grenoble reflexní sluneční hodiny
sluneční hodiny na točitém schodišti

Také jsem si všiml, že na několika různých místech je použito u západně či východně orientovaných hodin (Z, ZJZ, ZSZ, V, VJV, VSV) ukazatele ve tvaru T. To se u nás také nevidí.

hodiny v Méaudre hodiny v Saint-Romans

Použité a doporučené zdroje:

 

Text o slunečních hodinách v departmentu Isère dokumentuje bohatost Francie na sluneční hodiny a bohatost typů, které se ve Francii vyskytují.

 


Monumentální sluneční hodiny TAVEL

 

Pokud cestujete po dálnici A9 na jihu Francie mezi Orange a Nimes (nedaleko Avignonu, region Languedoc-Roussillon, zeměpisná šířka 44.017° zeměpisná délka 4.700°) upoutá vás již z dálky monumentální dílo. Je umístěno na odpočívadle Tavel (sever).

Upoutá již z dálky

Jedná se o umělecké dílo "La Nef Solaire" (sluneční plachetnice). Jsou to obrovské vícenásobné hodiny. Monumentální konstrukce (něco mezi lodí a katedrálou) dělá z této skulptury nejimpozantnější sluneční hodiny dnešní doby.

Skládá se ze "čtyř plachet", z bílého betonu ve spojení po dvou. Ta největší se tyčí do výšky 17 m. Celková hmota díla je 240 tun. Umělecké dílo obsahuje patery sluneční hodiny navzájem se překrývající se dvěma ukazateli. Z toho jsou umístěny troje na "plachtách" a dvoje na zemi. Při slunečním svitu pracují vždy nejméně dvoje.

Grandiózní

 

O stavbě tohoto monstrózního díla je natočeno video.


Obří sluneční hodiny v Mont Saint Michel

Snad největší hodiny byly v Mont Saint Michel na severozápadu Francie. Jejich gnómon měl výšku 170 m a číslice měly velikost 20 m. Viz též další stránky.

Grandiózní

Autoři nápadu řekli: "Mont St. Michel je ideální místo pro sluneční hodiny, či přesněji, proč nevyužít gnómon (věž na ostrově), který už zde je. Vždyť stačí přidělat číslice pro možnost odečtení časového údaje." Bohužel číselník již těmto hodinám chybí.


Odkazy směřující na stránky ve francouzštině

Odkazy na stránky členů, s příponou fr, o francouzských hodinách nebo ve francouzštině:šipka na úvod kliknutím na šipku
přechod na úvodní stránku