AKTIVITY  V  JAPONSKU

Od roku 2000 existuje v Japonsku společnost příznivců slunečních hodin. Byla založena 25. 3. 2000. Splolek založilo 16 příznivců - viz foto.

Zakládající členové

Nyní má spolek kolem 60 členů.
Jednou ročně vydávají zpravodaj HIDOKEI (japonsky sluneční hodiny).

Předsedou spolku je Prof. Yukio ONO a sekretářem spolku Emeritní profesor Masato OKI.

Adresa webových stránek Japonského spolku je: (v japonštině).

Kontakt: Barry Duell, 3-4-6 Suna-shinden, Kawagoe, Saitama 350-1137, Japan
bduell@tiu.ac.jp.

V září 2012 pan Masato OKI (sekretář spolku) se svou chotí Michiko navštívili několik zemí střední Evropy (Rakousko, Česká republika, Slovensko). Tehdy mu bylo 77 let i přesto věk je velmi čilý. Hlavním důvodem jejich cesty bylo poznání tamějších slunečních hodin

V České republice navštívil nejprve Brno, pak Hradec Králové a nakonec Prahu. (Z jeho článku jsem vyrozuměl, že navštívil Znojmo, má tam i obrázek z Olomučan (okres Blansko). "Čajovému písmu" bohužel nerozumím.)

Ve čtvrtek 13. 9., kdy dojeli do Hradce Králové, jsme si chtěli dohodnout vzájemné setkání. Telefonický kontakt se podařil až s více než tříhodinovým zpožděním.

V pátek se společné setkání podařilo. Při něm důvod zpoždění vysvětlili. Při "honbě za slunečními hodinami" se v rámci volné jízdenky rozjeli do obce Mostek poblíž Dvora Králové. Divili se, že na zpáteční vlak museli čekat dvě hodiny. Vlak měl zpoždění. (Ve skutečnosti měli kliku, že stihli tento vlak, protože ten den to byl poslední vlak, kterým se mohli vrátit zpět.)

Nabídli jsme na sobotu společný program - vycházku za slunečními hodinami po Hradci Králové. Ukázali nám nafocené snímky. Zjistili jsme, že už skoro není co nabízet, většinu hodin v centru města nalezli a nafotili bez nás.
Nabídli jsme projížďku za slunečními hodinami autem.

Dříve než jsem trasu výletu sdělil, přišel s vlastním návrhem, kam bychom mohli autem jet.
Měl staženou stránku za slunečními hodinami po východních Čechách "Sundial trial in the Eastern Bohemia".

Sobotní cestu za slunečními hodinami jsme začali v Hradci Králové u hvězdárny. Paní Michiko byla nadšena provedením rovníkových hodin ve tvaru budíku. Zcestovali mnoho zemí a viděli stovky slunečních hodin, ale takové provedení je na světě jedinečné.

Přepychy

V malých obcích jsme budili rozruch.

ve Studnici
tamtéž v japonštině
ve Studnici U Petra

Mimo plánovaných hodin (navíc) jsme navštívili Přepychy, Dvůr Králové - Vrchlického, Žíreč, Dubenec, Lanžov a Velichovky - Nová čtvrť.

ve Dvoře Králové
v Žírči
v Josefově

Profesor Oki popularizoval sluneční hodiny v Ashikaga Institute of Technology, kde pracoval.

ve Dvoře Králové
v Žírči
v Josefově

Následující výstřižek byl převzat z oběžníku rakouské pracovní skupiny sluneční hodiny č. 44 z prosince 2012. Zachycuje návštěvu manželů ve Vídni - foto u polárních válcových hodin v zámeckém parku Schönbrunn.

Manželé Oki ve Vídni

V červnu 2019 vydali japonští sluneční hodináři knihu "Sundials in Japan, Selected 500 sundials" (Sluneční hodiny v Japonsku - výběr 500 hodin). Jedná se o obrazovou knihu.

V Japonsku do té doby žádná podobná kniha neexistovala. Byla očekávána japonskou veřejností, milovníky slunečních hodin a badateli.

obal knihy

Ze snímků uvedených v knize vyplývá, že většina tamějších hodin je umístěna na veřejných prostranstvích. Najdeme je v parcích a zahradách, na náměstích, před školami, na okraji dopravních oblastí, v prolukách atd. Bývají také na budovách muzeí, observatořích, univerzitních budovách a chrámech.

napodobenina dvojice polarních

Umístění některých hodin je pro našince překvapivé - například na lavičkách k sezení.

sluneční hodiny na lavičce

Kniha vyšla v omezeném nákladu 150 kusů. Je vázaná v tvrdých deskách a obsahuje 390 stran ve formátu A4. Její cena je 7.000 jenů (75 US dolarů).

vodorovné na stolku jako by digitální

Sluneční hodiny u nás přilákaly také předsedu spolku Yukio ONO. Požádal mne, abych mu 30. července 2015 při jeho návštěvě Prahy dělal průvodce.

S manželkou jsme to pojali jako výlet do Prahy. Bez jejího jazykového vybavení bych byl ztracen.

foto při setkání foto s japonským příznivcem

 

šipka na úvod kliknutím na šipku
přechod na úvodní stránku