O  SLUNEČNÍCH  HODINÁCH  VE  QUÉBECU


Pro připomenutí alespoň základní informace o Québecu dle stránek Wikipedie.
Québec [kebek] je největší kanadská provincie podle rozlohy a druhá největší podle počtu obyvatel. Tvoří 24 % kanadského obyvatelstva.
Québeckým úředním jazykem je francouzština. Québec je jedinou kanadskou provincií, kde je angličtina menšinovým jazykem a nemá status oficiálního jazyka a má francouzštinu za plně oficiální jazyk na provinční úrovni.

Hlavním městem provincie je Québec (v angličtině Quebec City), největším městem je Montréal. Další informace viz stránky ve francouzštině.

Zde existuje spolek La Commission des Cadrans solaires du Québec (CCSQ). Dne 18. června 1994 v Drummondville jej založili: André E. Bouchard, Chantale Dumas, Réal Manseau a Denis Verrier. Nyní (březen 2009) má přes 80 členů.
Jedním z nich je i Karel Velan. Narodil se v roce 1918 v tehdejším Československu, odkud do Kanady v roce 1950 emigroval. Jeho sluneční hodiny (evidovány pod č. 112-MTRL-028) byly navrženy v roce pro Expo 1967 v Montrealu.

Historie spolku je stručně popsána na stránkách.

4x do roka (březen, červen, září a prosinec) vydává bulletin Le Gnomoniste.

prosinec 2010
březen 2011

Ve formě pdf je ke stažení na stránkách.

Evidence slunečních hodin je zpracována a na stránkách přístupná v několika formách:

Ke katalogu slunečních hodin jsou zpracovány i statistiky. Zaujala mne zde tabulka s počtem hodin ve čtverci o stranách: 1° zeměpisné šířky a 1° zeměpisné délky.

Odkazy na stránky členů:

Logo spolku vychází ze zkratky CCSQ. Budete-li hledat pozorně, všechna písmena v něm naleznete.

Obsahuje zkratku názvu spolku

Jako u každých správných stránek i zda nalezneme odkazy na další.šipka na úvod kliknutím na šipku
přechod na úvodní stránku